Aprašymas
Pirmojoje Taisliaus augyminio dalyje skelbiamas jo įvadas (Prajows) (I–LXI), 17 lentelių su piešiniais ir 1–223 J. Pabrėžos ranka numeruoti puslapiai. Juose aprašytos 5 augalų gaujos (klasės).
Antroje knygoje “Taislius augyminis” skelbiama antra, kone dvigubai didesnė Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos rankraščio „Tayslós augumyynis kóriamy taalpynas augimys…“ dalis, 224–776 puslapių (su viena įklija [412]) perrašas su botaniniais ir tekstologiniais komentarais.
Knygos Taislius augyminis leidybos darbai pradėti 2003 m. 2009 m. buvo išleista pirmoji rankraščio dalis, 2014 m. – antroji ir 2015 m. – trečioji. Knygose spausdinami rankraščio perrašai su botaniniais ir tekstologiniais komentarais. Trečiojoje dalyje taip pat pateikiamos visame tekste pavartotų asmenvardžių ir vietovardžių rodyklės bei apibendrinamieji tekstai, pristatantys J. A. Pabrėžą ir Taislių augyminį anglų kalba. Be to, prie knygų pridedamos kompaktinės plokštelės su skelbiamų rankraščio puslapių faksimile ir visos knygos maketas.
Šios knygos – trijų institucijų – Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto, Lietuvių kalbos instituto ir Nacionalinės bibliotekos.
„Taislius augyminis“ išlieka fundamentaliu šaltiniu lietuvių kalbos istorijos, terminologijos raidos tyrinėtojams, lietuviškojo botanikos mokslo istorikams. Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos sukurta augalų sistematika vertinga kaip lietuviškų augalų vardų šaltinis, naujai surastų augalų pirmaisiais aprašymais bei augalų paplitimo Žemaitijoje nuorodomis. Eiliniam skaitytojui – įdomi knyga atskleidžianti XIX a. pradžios pajūrio žemaičių rašybą ir kalbos savitumą.
Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.